ZDRAVILNI MED: 7 ‘ARCNIJ’ IZ BABIČINE SKRINJE

3. natečaj projekta #začebele za vse slovenske osnovne šole z naslovom Skrivnostni svet čebel.

Med so mu naši predniki imenovali kar nektar bogov, saj vsebuje cel kup zdravilnih lastnosti. Toda ni sodobni človek odkril tople vode, niti naše skrbne babice, ki so ga vključile v vse mogoče domače arcnije. Njegove zdravilne lastnosti so s pridom izkoriščali že v Starem Egiptu, Stari Indiji, Stari Kitajski itd.

Med namreč kar poka od zdravja! Zaradi antioksidantov ščiti celice pred poškodbami zaradi prostih radikalov, poleg ima pa tudi protiglivične lastnosti. Zaradi vsebnosti vodikovega peroksida deluje protibakterijsko ter protivnetno. Vsebuje tudi kalcij, železo, magnezij, cink, kalij itd.

ZaCebele: Med kar poka od zdravja

Pomembno je, da za medeno domačo lekarno vedno uporabimo surov, nepasteriziran med. Visoke temperature lahko namreč uničijo njegove zdravilne lastnosti.

1. MED PROTI KAŠLJU

Ponekod po svetu takoj, ko otrok zakašlja, starši hitijo odpirati kozarec medu. Kako tudi ne, ko pa ta poslastica zavira kašelj. Nekatere raziskave so dokazale, da naj bi bil celo bolj učinkovit kot zaviralec kašlja dekstrometorfan!

Otroku pred spanjem ponudimo dve žlički medu, lahko pa tudi sami izdelamo domači medeni sirup.
Za vas smo pripravili dva recepta. Mlajšim bo bolj všeč sirup iz črne redkve in medu, staršev pa ne bo motil okus sirupa iz čebule.

Potrebujemo:

– 1x črna redkev
– Domači surovi med
– Šivanka
Ali
– Ena velika čebula, narezana na kolobarje
– Domači surovi med

Za sirup iz črne redkve najprej redkev dobro operemo ter ji odrežemo zgornji in spodnji del. V zgornji del izdolbemo v jamico ter jo nato od zgoraj navzdol preluknjamo s šivanko. Redkev postavimo v kozarec in v izdolbeno jamico nalijemo nekaj žličk medu. Ko se ta počasi cedi skozi redkev, se na dnu kozarca nabere zdravja poln sirup. Pa še okusen je!

Čebulni sirup je za malce pogumnejše, sicer pa sila preprost za izdelavo. Veliko glavico čebule olupimo in narežemo na kolobarje. Vzamemo skodelico za kosmiče in začnemo zlagati piramido po principu kolut čebule, žlica medu. Čez noč bo čebula spustila svoje sokove v odličen sirup proti kašlju, ki krepi tudi imunski sistem. Za boljši učinek mu na koncu lahko dodamo še limono in ingver.

Svetujemo vam le, da imate pri roki žvečilne gumije, če načrtujete kakšno romantiko. ????

2. ZDRAVILNI MED ZA RANE IN OPEKLINE

Ste vedeli, da je med odličen zdravilni obkladek, ki pomaga koži ob manjših praskah, urezninah in celo opeklinah? Zaradi svojih antibakterijskih lastnosti namreč uničuje bakterije ter preprečuje vnetja. Pomaga tudi pri nastajanju novih žil, kolagena in celic epitelija, zato je uspešen tudi pri regeneraciji kože in celjenju ran. Njegovo učinkovitost zagotavljajo še nizek pH, visoka viskoznost in vsebnost vodikovega peroksida.

Ne pozabite, temnejši kot je med, več antioksidacijskih in protibakterijskih lastnosti ima.

ZaCebele: Za manjše ranice ali opekline si naredimo obkladek iz medu
Za manjše ranice ali opekline si naredimo obkladek iz medu

Potrebujemo:

– Domači surovi med (3-6 čajnih žličk/rano)
– Sterilna gaza in povoji
Ali
– Čajna žlička medu
– Čajna žlička olivnega olja
– Nekaj kapljic limoninega soka

Surov med namažemo naravnost na rano ali opeklino in jo prekrijemo s sterilno vazo. Povežemo s povojem, ki ga vsakih 12-48 zamenjamo. Že kmalu bomo lahko občudovali izjemne učinke domačega medu.

Med ne pride v poštev le za rane in običajne opekline, pač pa uspešno rešuje tudi tegobe po opeklinah zaradi predolgega praženja na soncu. Za obkladek zmešamo med, olivno olje in limonin sok ter namažemo na opečeno kožo. Po 10 minutah kožo umijemo in po potrebi postopek ponavljamo.

3. MED PROTI REFLUKSU

Nekateri srečneži nikdar ne bodo vedeli, kaj je to refluks oz. zatekanje želodčne kisline v požiralnik. In tem z vsem srcem zavidamo. Kdor pa je ob omembi refluksa zastrigel z ušesi, naj bere naprej.

Za vas imamo recept za pripravek iz medu in ingverja. Dobro bo del tako razdraženemu želodčku kot tudi preprečil vračanje kisline v požiralnik. Med namreč vsebuje protibakterijske in protiglivične sestavine, ki spodbujajo naš prebavni sistem. Ingver pa zmanjšuje vnetje v telesu na podoben način kot protivnetna zdravila ter spodbuja cirkulacijo.

ZaCebele: Med in ingver sta zmagovalna kombinacija
Med in ingver sta zmagovalna kombinacija

Potrebujemo:

– Nariban ingver
– Domači surovi med

Med zlijemo v ponev in pazimo, da ga ne pregrejemo. Na previsokih temperaturah namreč izgubi zdravilne lastnosti. Takoj dodamo nariban ingver (žličko na skodelico medu) in segrevamo 10 minut na najnižjem ognju. Nato ohladimo in zapremo v kozarček za marmelado. ‘Arcnijo’ dodajamo v čaj, ko se pojavi refluks.

4. USPEŠEN V BOJU PROTI PRHLJAJU

Kdo se še ni srečal z nadležnim prhljajem, ko z lasišča kar sneži in žal zasneži tudi naša oblačila … Kako neprijetno! A brez skrbi, med že hiti na pomoč.

Učinkovitost medu proti prhljaju so potrdile sodobne raziskave. Paciente s seboroičnim dermatitisom in prhljajem so namreč zdravili s topičnim pripravkom medu in že kmalu so bili vidi rezultati. V roku enega tedna sta izginila srbečica in luščenje lasišča, v roku dveh tednov pa so se pozdravile tudi lezije na koži.

Potrebujemo:

– Domači surovi med
– Topla voda

Med in toplo vodo zmešamo v razmerju 90:10 in vmasiramo v lasišče ter po treh urah izmijemo. Postopek ponavljamo vsak drug dan cel mesec in lasišče nam bo hvaležno. Poleg prhljaja namreč med pomaga tudi pri izpadanju las, da njegovih učinkov na sijoče lase sploh ne omenjamo!

5. ZA ZDRAVJE SRCA IN OŽILJA

Kdo bi rad poskrbel za zdravje srca in ožilja? Roke gor!

Polifenoli v medu menda prispevajo k zdravju srca in ožilja, sladki nektar pa naj bi pomagal tudi zniževati holesterol in posledično tveganje za srčno-žilne bolezni. Uspešno naj bi vplival tudi na zniževanje krvnega tlaka. Preizkusite recept z medom in kisom!

ZaCebele: Česen in med sta zmagovalna kombinacija
Česen in med sta zmagovalna kombinacija

Potrebujemo:

– Sok ingverja
– Pretlačen česen
– Limonin sok
– Jabolčni kis
– Domači surovi med

V ponvi na nizkem ognju zmešamo pretlačen česen, ingverjev sok, limonin sok in kis. Vsakega dodamo po skodelico in po približno pol ure odstavimo. V ohlajeno zmes primešamo 3 skodelice surovega domačega medu.
Domačo arcnijo shranimo v hladilnik, kjer ostane dobra vsaj kakšen mesec. Jemljemo po žličo vsako jutro na prazen želodec. Nič ne bo škodilo, če si mešanico privoščimo še popoldne ali zvečer.

6. MED ZA BOLJŠI IMUNSKI SISTEM

Že tako so vsako zimo na pohodu virusi, že kakšno leto pa nam življenje dodatno greni še Covid-19. Ker virusi napadajo naš imunski sistem, zagotovo ne bo škodilo, če se že vnaprej oborožimo s pripravkom iz medu, ingverja, cimeta in limone. Tako bomo lahko pomahali virusnim obolenjem v slovo!

ZaCebele: Preženimo virusna obolenja z medom!
Preženimo virusna obolenja z medom!

Potrebujemo:

– Domači surovi med
– Nariban ingver
– Sok limone
– Cimet

V kozarček za vlaganje marmelade naribamo ingver skupaj s sokom, ki je ob tem nastal. Obilno ga zalijemo z domačim medom, dodamo nekaj žlic limoninega soka in nekaj žličk cimeta. Zdravilne lastnosti medu in ingverja v kombinaciji s C vitaminom ter z antioksidanti bogatim cimetom bodo prava imunska bombica!

7. PROTI ALERGIJAM

Čeprav se na področju alergij kopja znanstvenikov še lomijo, dajejo najnovejša znanstvena spoznanja slutiti, da bi lahko med resnično pomagal tudi pri nekaterih sezonskih alergijah. Pomembno je, da ob takšni domači protialergijski terapiji uživamo lokalno pridelan med, ki bo vseboval sledi lokalnega cvetnega prahu.

ZaCebele: Čudovito cvetenje lahko povzroča alergije
Čudovito cvetenje lahko povzroča alergije

Potrebujemo:

– 2 žlički lokalno pridelanega medu na dan

Potrpežljivost je zlata vredna in se še kako splača – toda najbolje, da preverite kar sami! Mesec in pol vsakodnevno jemljite 2 žlički lokalno pridelanega medu, ki ga pridno nabirajo lokalne čebele in počakajte na prve rezultate.

A pozor: s takšnimi domačimi terapijami bodite previdni, še posebej pri otrocih. V surovem medu se namreč poleg vseh zdravilnih snovi lahko skriva bakterija Clostridium botulinum, ki je nevarna za mlajše od 1. leta starosti. Otrokom v tej starosti zato nikoli ne dajemo surovega medu.

SEZNAMU KAR NI KONCA

Pod drobnogled smo vzeli nekaj zdravstvenih stanj in domačih medenih zdravilnih pripravkov, toda seznamu dobrobiti sladkega nektarja kar ni konca!

Med naj bi učinkovito pomagal tudi pri:

– Spancu
– Kolcanju
– Ekcemih
– Nizkem številu belih krvničk (npr. med kemoterapijo)
– Zobobolu
– Bolečih mišicah oz. po domače ‘musklfibru’
– Načrtni izgubi telesne teže
– Revmatoidnem artritisu
– Razjedah v ustih
– Sinusih
– Mijavkanju po prekrokani noči, po domače ‘mačku’-
… in še bi lahko naštevali!

Da si lahko kar sami doma pri različnih tegobah pomagamo z medom, so seveda zaslužne pridne čebelice. Ker pri podjetju Bosch dobro vedo, kako pomembne so male nabiralke medu, tudi sami prispevajo k njihovemu ohranjanju.


In ker vedo, da se med vami skrivajo številni kuharski navdušenci, vas z malo sreče Bosch s svojimi influencerkami v natečaju ‘Med v vsako jed‘ tudi nagradi!